The Well of Loneliness (Studna osamění) je román anglické spisovatelky Radclyffe Hall, který je považován za stěžejní dílo v historii LGBTQ literatury. Po jeho vydání v roce 1928 byl ve Spojeném království zakázán pro údajnou nemravnost.
Sir Philip si moc přeje syna. Když se mu narodí dcera, tak se s tím úplně nesmíří a dá jí předem vybrané chlapecké jméno Stephen. To jako by předznamenalo dceřin osud. Stephen inklinuje k chlapeckým činnostem, oblečení, chování. A když pocítí první milostné vzplanutí, je to k ženě. Jenže v době, ve které Stephen žije, budí pobouření už její chlapecké způsoby. Láska k osobě stejného pohlaví je něco nemyslitelného.
V rozsáhlém románu sledujeme Stephenin život od nejranějšího dětství až do chvíle, kdy je jí něco po třicítce. Mnohdy na mě vyprávění bylo moc rozvleklé a protože jsem ho poslouchala jako audioknihu, nezáživné pasáže jsem tak trochu pouštěla druhým uchem ven. Kdybych román četla, poměrně brzy bych ho odložila. Poslechu však nelituju, bylo zajímavé nahlédnout, jak společnost před více než sto lety přistupovala k homosexualitě a genderu. Konec příběhu mě ale otrávil. Přišel mi přehnaně tragický, Stephenino jednání až moc sebemrskačské a náhlost závěru v rozporu s dosavadní rozvleklostí.
Typická slovní zásoba z knihy:
- fencing = šerm (Stephenin oblíbený sport)
- self-conscious = nesvá, rozpačitá
- queer = zvláštní (ačkoli se toto slovo v románu objeví mnohokrát, je to v jeho původním významu; význam menšinové sexuální orientace nebo genderové identity získalo až později)
- disapproval = nesouhlas
- affliction = strast, soužení, postižení
- invert = homosexuál (zastaralý výraz tehdejší sexuologie, který autorka přijala za svůj)