Charlotte Gneuß: Gittersee

Gittersee je románový debut německé spisovatelky Charlotte Gneuß, který se dostal na longlist německé knižní ceny. Jeho název je dvojznačný. Gittersee je název čtvrti na okraji Drážďan, ve které se příběh odehrává. Zároveň se ale dá přeložit jako “jezero mříží”, protože das Gitter znamená mříž a der See jezero. Je to trefné, děj je totiž zasazen do socialistických sedmdesátých let. Šestnáctiletá Karin už asi rok chodí s o pár let starším Paulem. Ten se jí jednoho dne zeptá: “Lust auf ein Abenteuer?” - “Máš chuť na dobrodružství?” - a pozve ji na výlet. Jenže Karin má doma spoustu povinností a pozvání odmítne. Krátce nato u ní doma zazvoní dva muži v uniformě. Paul podle nich spáchal zločin jménem Republikflucht - útěk z NDR na západ. A Karin tím dostal do pěkně nepříjemné situace.

Karin v románu líčí svůj život po Paulově zmizení. Úplně z toho však vynechává svoje emoce. Ty jen tušíme za jejími popisy každodennosti, vzpomínkami, neodbytnými myšlenkami a drobnými i většími činy. Je to moc zajímavý způsob vyprávění, na mě možná až moc nepřímý, ale stál za přečtení.

☭ das Gitter = mříž
☭ der See = jezero
☭ die Lust = chuť (něco dělat)
☭ das Abenteuer = dobrodružství
☭ Lust auf ein Abenteuer = chuť na dobrodružství
☭ die Flucht = útěk
☭ die Republik = republika
☭ die Republikflucht = útěk z republiky (zde z NDR)

Video natočil Petr Beneš z Black Salt Production

O autorce

Jmenuji se Denisa Hobbs a jsem lektorka angličtiny a němčiny. Oba jazyky jsem vystudovala na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy a sedm let je vyučovala na pražském víceletém gymnáziu. Od léta 2022 pracuji na volné noze. Máte-li zájem o spolupráci, napište mi.
Denisa Hobbs

Mgr. Denisa Hobbs

Lektorka anglického a německého jazyka z Prahy.

Služby

Individuální výuka
Konverzace
Konverzační procházky
Příprava na jazykové certifikáty 
Příprava na maturitu
Doučování středoškolské látky
Firemní výuka